WELCOME TO




West Bengal

Organizing Committee

  • Organizing Chairman - DR. SWARNENDU SAMANTA
  • Organizing Chairman - DR. SANJAY KUMAR
  • Organizing Secretary - DR.P.S. SARKAR
  • Organizing Secretary - DR. NABARUN SAHA
  • Patron - PROF. D.K. MAZUMDER
  • Patron - PROF. K.K. MUKHOPADHYAY
  • Patron - PROF. T.K. MOITRA
  • Patron - PROF. CHINMOY DE
  • Patron - PROF. A.K. PAL
  • Patron - PROF. A.K. PAL


WBOA PG CRASH COURSE
1. SURGICAL ANATOMY + OSTEOLOGY
A). Lower limb— Dr. Debdutta Chatterjee (Time: 8.00 AM to 8.30AM)
i) Osteology : Femur, Tibia- Fibula
II) Surgical Anatomy: Abductor mechanism of Hip.
Structure Attached to fibular head & CI
Compartment of leg & CI
B).Upper Limb— Dr. Gour Goutam Kar (Time: 8.30 AM to 9.00 AM).
i) Osteology : Humerus, Radius-Ulna
ii) Surgical Anatomy : Rotator Cuff of Shoulder
Compartment of Dorsum of Wrist & CI
C) Nerves — Dr. Utpal Banerjee (Time: 9.00 AM to 9.15 AM)
Brachial plexus, Radial nerve, Common Peroneal nerve
2. RADIOLOGY — Dr. S. Samanta (Time: 9.15 AM to 9.45 AM)
X-Ray- Disease & Trauma
MRI Reading of Knee.
3. OPERATIVE STEPS & INSTRUMENTS
A) Artholplasty — Dr. Soumitra Mishra (Time: 10.00 AM to 10.30 AM)
i) SP approach to Hip joint (anterior)
ii) Moore’s approach to Hip joint (posterior)
iii) Arthroplasty of Hip-Fixed, Modular & THR
—Dr. Indrajit Sardar (Time: 10.30 AM to 10.45 AM)
i) Total Knee Replacement
B) Upper Limb — Dr. P.S.Sarkar (Time: 10.45 AM to 11.00 AM)
i) Proximal Humerus # — DP approach & Principles of ORIF
— Dr. M.M Ray (Time: 11.00 AM to 11.30 AM)
i)Both Bone Fracture— Approach & Principles of DCP
ii) Humerus # — Approach & Principles of LCDCP
—Dr. Soumyadip Dutta (Time: 11.30 Am to 12.00 PM)
i) Monteggia # — Approach & ORIF
ii) TBW- Patella & Olecranan
iii) Modified French osteotomy
— Dr. Ravi Bhardawaj (Time: 12.00 PM to 12.30 PM)
i) Carpal tunnel—Anatomy & Release Operations
ii) Flexor Tendon of Finger: Zones of Hand
iii) Trigger Finger release
iv) DQ release
C) Lower limb — Dr. Sibaji Chaudhuri (Time: 12.30 PM to 12.40 PM)
i) Fracture Neck Femur—CHS
— Dr. Sunit Hazra (Time: 12.40 PM to 1.15 PM)
i) Trochenteric #—DHS & PFN
ii) Shaft of Femur & Tibia Fracture — Interlocking Nailing
— Dr. Nabarun Saha (Time: 1.15 PM to 1.25 PM)
i) Bi Malleolar # —ORIF
— Dr. J.N Pal (Time: 1.25 PM to 1.45 PM)
i) Compound Both Bone Leg Fracture— DCO & External Fixator
— Dr. Arnab Karmakar (Time: 1.45 PM to 2.00PM)
i) De compression of compartment syndrome of Leg
ii) Amputation- Below knee, Symes, Boyd
LUNCH BREAK (Time: 2.00 PM to 2.30 PM)
D) General Orthopaedic instruments:
— Dr. Amiya Kumar Bera (Time: 2.30 Pm to 3.00 Pm)
E) Arthroscopy
— Dr. Sanjay Kumar & Dr. Kanchan Sabui (Time: 3.00 PM to 3.30 PM)
i) Basic Instrumentation
ii) ACL reconstruction
F) Spine —
— Dr. Chinmoy Nath (Time: 3.30 PM to 4.00 Pm)
i) Basic instrumentations
ii) Posterior approach & Pedicle Screw fixation in lumbar Spine
—Dr. Kiran Kr. Mukhopadhyay (Time: 4.00 PM to 4.30 PM)
i) Ant. approach to Cervical spine ( C3 to D7)
ii) Ant. approach to D- L Spine
iii) ALD in Dorsal caries Spine
4. SPECIMEN
—Dr. Kaushik Nandy (Time: 4.30 PM to 5.00 PM)
OM, Ewings Sarcoma, Osteosarcoma, Giant cell Tumour.
5. ORTHOTICS & PROSTHETICS
A) Traction — Dr. A. K. Pal (Time: 5.00 PM to 5.30 PM)
Thomas Splint, BB Splint, Various Traction
B) CTEV —Dr. Dilip Mazumdar (Time: 5.30 PM to 6.00 PM)
Brief discussion, CTEV Shoes, DB Splint
C) Lower limb Orthotics & Prosthetics
— Dr. Sanjoy Keskar (Time: 6.00 PM to 6.15 PM)
Foot drop splint, HKAFO, KAFO, AFO, Axillary crutch.
D) Upper limb & Spine Orthotics & Prosthetics
—Dr. Chinmay De (Time: 2.00 PM to 2.30PM)
Cock up splint- Fixed & Dynamic
Brace -Boston, LS, SOMI, Long Taylor, ASHE 

Let's Get in Event

Event Location